הבדל שער יציג לעומת שער רציף

nir

ניר ביטון

שער רציף – השער בו נסחר הדולר אל מול השקל, השער משתנה בכל רגע נתון (כל אלפית השניה).

צמד המטבעות (דולר-שקל) נסחר ביניהם כל עוד ישנו יום ערך של בנק ישראל (למשל ביום כיפור אין מסחר בשקל ולכן השער לא משתנה), תנאי נוסף הוא מסחר בדולר, אם באותו היום אין מסחר בדולר (ימי ראשון) אזי לא יהיה מסחר בדולר שקל.

לכן, שער רציף הוא שער המשתנה בכל רגע נתון החל מהלילה שבין ראשון-שני ועד ליום שישי בערב (שעון ארה”ב).

שער רציף משתנה בכל רגע 24 שעות ביממה, החל מזמן המסחר בניו-זילנד ואוסטרליה ועד לסיום המסחר בחוף המערבי בארה”ב.

כמובן שבשעות המסחר בישראל, המסחר בדולר שקל יהיה העירני ביותר אך לא בטוח שיהיה התנודתי ביותר.

מה קובע האם השער הרציף יעלה או ירד? כוחות השוק בלבד!

אם ישנם ביקושים – השער יעלה, אם אין ביקוש השער ככל הנראה ירד (או לא ישתנה).

שער יציג – שער הנקבע ע”י הבנק המרכזי בישראל (בנק ישראל) לפי נוסחה המחשבת את התנודות והשערים בין השעות 13:15-15:15 מתפרסם כל יום בשעה 15:30.

למה צריך שער יציג? כדי להשוות תפוחים לתפוחים. מה הכוונה – האם אני יכול להגיד שהיום בהשוואה לאתמול שער הדולר-שקל עלה או ירד? בהשוואה לאיזו שעה? יתכן שהיום בשעה 09:00 שער הדולר-שקל היה גבוה יותר מאתמול בשעה 16:00, אך יכול להיות במקביל שהיום בשעה 19:00 שער הדולר-שקל היה נמוך יותר משער הדולר-שקל אתמול בשעה 02:45. מבולבלים? גם אנחנו.

איך נדע? נשווה את השער בשעה 15:30 לשעה 15:30 יום אחרי יום, או בקיצור נשווה בין שערים יציגים שקבע בנק ישראל וזאת תהיה האינדיקציה שלנו האם שער החליפין בין הדולר-שקל עלה או ירד בהשוואה לאתמול.

שער יציג לא אומר דבר מלבד זה, אין לייחס לו חשיבות רבה מדי.

נתון שחשוב לזכור – לבנק ישראל יש נטיה להתערב בשוק המט”ח בארץ וזאת ע”י קניה של דולרים בשוק המט”ח הבין בנקאי בארץ.

מה זה אומר ? על מנת להעלות את שער הדולר שקל, בנק ישראל פונה אל הבנקים המקומיים (לאומי/פועלים/דיסקונט וכו) וקונה מהם דולרים.

מה קורה לאחר מכן? לבנקים חסרים דולרים והם צריכים לקנות אותם בחזרה, רק במחיר גבוה יותר.

למה גבוה יותר ? כי יש ביקוש גבוה יותר – הרי בנק ישראל לא קונה $10,000,000 אלא סכומים גדולים בהרבה – $300,000,000 ויותר. וכך נוצר מצב שבנק ישראל מתערב למעשה בקביעת שער הדולר מול השקל על פי ראות עיניו.

transaction rates

בדקנו את הנושא – לקחנו את כל העברות Covercy בשנת 2017 ותחילת שנת 2018 ב-$ שכמובן מתבצעות על השער הרציף (הנתון לשינוי ע”י כוחות השוק) והשוונו אותו לשער היציג באותו יום מסחר (כל השערים הרציפים לפי העברות באותו יום לעומת השער היציג באותו יום).

ומה יצא אתם שואלים ? ב-60% מהמקרים השער היציג היה גבוה מהשער הרציף!! , לא סתם גבוה – בממוצע בכל פעם שהשער היציג היה גבוה מהשער הרציף, הוא היה גבוה ממנו (בממוצע) ב-0.2%, לעומת זאת, השער היציג היה נמוך מהשער הרציף הוא היה נמוך ב-0.0004% בממוצע.

הנתון מוטה לטובת השער היציג ככל הנראה בגלל התערבות בנק ישראל בשוק.

לכן באופן סטטיסטי, לקנות דולרים מהשער היציג יהיה יקר יותר מלקנות דולרים בשער הרציף.

© Copyright - Covercy | 7 World Trade Center, New York, NY 10006